top of page

„Nevědomost je démon a obávám se, že způsobí ještě mnoho tragédií.“


A máme tu máj… čas probouzející se přírody, čas lásky i oslav osvobození. Jakého osvobození? Osvobození ducha?


Mé úsměvné vzpomínky spadají do období let dětské upřímnosti a radosti. Čas si plynul se svými mávátky, hesly, vlaječkami, alegorickými vozy. Ale kam se dnes poděly transparenty? Kdysi pravidelně končily své putování v šatně nejbližšího restauračního zařízení…


Myslím na slova své matky, která si prošla koncentrákem. Myslím na otce, kterému při náletu na Plzeň zabilo spojenecké letectvo maminku a sestru. Nerozuměla jsem, když maminka říkávala, že vše tu již jednou bylo a opakuje se. Lidé jsou nepoučitelní! Která matka by chtěla posílat své dítě do války? Uvědomujeme si vůbec, co děláme svojí nečinností pro udržení míru ve světě? Proč trpíme lži a mlčíme k nepravostem! Jakoby se nás nic netýkalo. Žijeme ve strachu ze ztráty hmotných statků. Jsme slepí a hluší. Pro toto jsme zvonili klíči na náměstích?


Byla jsem vychována k jiným hodnotám. Slyším slova svého učitele, který říkával: „Nevědomost je démon a obávám se, že způsobí ještě mnoho tragédií.“ Kolik se ještě musí těchto tragédií stát, abychom se probudili z letargie?


Vědecká knihovna, Plzeň a čtení seznamu obětí holokaustu.


Poloprázdno. Přednášejících bylo více než posluchačů. Kam se poděla politická elita? Kde byly děti ze škol? Co je na školách učí? Proč ta netečnost a neúcta k mrtvým, kteří položili své životy pro nás, abychom mohli my žít v míru. Je mi smutno.


Krásný slunečný den a s ním Oslavy osvobození Americkou armádou. Většina lidiček vyjela opět na své chatičky a zahrádečky. Zjevně nízká účast naznačuje momentální společenské klima ve společnosti. Jsou tu opět maminky, které vyvedly své ratolesti na prohlídku vojenských aut. Otcové s plnovousy popíjejí zlatavý mok u stánků s občerstvením. Různá směsice vůní a pachů… jako na nějaké pouti. Sporadicky obsazené lavičky a pódium s hudební produkcí. V rohu náměstí tři stánky americké ambasády v barvách národní trikolory. Rozdávali tam vlaječky a propagační materiál. Velkému zájmu obdivovatelek neušel papírový president USA, se kterým se zvěčňovaly především dámy. Trapnému a směšnému divadlu pak přihlížela hrstka policistů, která vše jistila.


Poznání? Vše tu již jednou bylo, milá maminko.


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page