top of page

Český „dárek“ summitu NATO ve Varšavě


Rozhovor byl publikován zde:

http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20160624/3367076/cesky-darek-summit-nato-varsava.html


Na summit NATO ve Varšavě se nepřipravují jen jeho organizátoři, ale i občanští aktivisté. O protestních akcích v Praze a ve Varšavě hovořila v interview pro Sputnik předsedkyně společnosti České mírové fórum Vladimíra Vítová.


Vladimíra Vítová: V Praze se k zasedání NATO plánují dvě akce: Dne 25. 6. 2016 — symbolicky za 5 minut 12, tedy přesně v 11.55, se pořádá na Václavském náměstí u koně demonstrace „Ano míru! Ne válce!" Akci organizují občanské iniciativy, aktivisté a KSČM. Dne 8. 7. 2016 v 14:00 — tedy přesně v čas zahájení mezinárodní konference Světové rady míru, která se bude konat ve Varšavě 8. července současně se summitem NATO, se v Praze uskuteční setkání zástupců mírových organizací, občanských sdružení, jednotlivců a politických stran. V současném chování NATO vidí vážné ohrožení světového míru. Mám informace, že do Varšavy pojedou, aby se protestů zúčastnili, dokonce i celé rodiny — včetně dětí. Je to ale záležitost osobní volby. ČMF v tomto smyslu nic neorganizuje. A teď k mezinárodní konferenci Světové rady míru ve Varšavě. Bude se jí účastnit i delegace ČR. Součástí delegace jsou například, Asociace Vojáci proti válce, České mírové hnutí a České mírové fórum. Především budeme podporovat rozhodnutí Světové rady míru, která avizovala, že na jednání bude přijat požadavek na zrušení vojenských základen NATO a dalších cizích základen ve světě. Dále budeme deklarovat solidaritu s národy bojujícími za svá práva o využití svého bohatství a to bez cizího vojenského nebo politického vměšování. A v neposlední řadě samozřejmě odsoudíme probíhající intervence a agrese NATO.


Sputnik: Říká se, že na summitu NATO ve Varšavě bude přijato rozhodnutí o vytvoření sjednocené brigády čítající několik tisíc vojáků v Pobaltí. Budou tam i Češi. Čeští vojáci budou chránit pobaltské země před tak zvanou ruskou agresí… Co vy na to?


Za ČMF mohu pouze konstatovat, že nesouhlasíme s účastí ČR ve sjednocených brigádách NATO v Pobaltí.


Může občanský protest ovlivnit politiku aliance? Není vaše úsilí marné?


Existuje jedno přísloví: "Kdyby se každá kapka rozhodla, že nespadne, tak nikdy nezaprší." My máme možnost toliko protestovat, vyjadřovat svoje názory a argumentovat. Cílem ČMF je formulovat zahraniční politiku ČR podle potřeb občanů. Přišli jsme na to, že můžeme a musíme připomenout vládě, že má povinnost jednat na zasedání NATO ve Varšavě v souladu se závazky ČR z mezinárodních smluv. Udělali jsme závěr, že vládě povinnost dodržovat vlastní závazky veřejně připomeneme. Že veřejnost budeme o tomto porušování informovat. Že veřejně poukážeme, že ČSSD, ANO a KDU ČSL, noviny, rozhlas a televize v soukromém vlastnictví a dokonce i veřejnoprávní ČT toto porušování občanům zatajují. Vybrali jsme tři mezinárodní smlouvy a byli jsme sami překvapeni svým zjištěním, že dodržování těchto smluv vládě podporu současné činnosti NATO na zasedání NATO ve Varšavě neumožňuje. Vybrali jsme Chartu OSN, Základní dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a asi Vás překvapím, že třetím dokumentem je Zakládající smlouva NATO. Především jsou porušovány dva základní principy, na kterých jsou všechny výše zmíněné smlouvy postaveny. Cituji: "Urovnávat veškeré mezinárodní spory mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly. A usilovat o vyloučení konfliktu!"


Vystupujete vždycky proti NATO. Myslíte si, že existuje nějaká evropská alternativa aliance?


České mírové fórum vystupovalo vždy proti agresivním krokům NATO — ať se to týkalo války v Iráku nebo Sýrii, Libyi i jinde. Dokonce jsme s americkými mírovými organizacemi udělali mezinárodní konferenci, které se zúčastnil i americký zbrojní inspektor Scott Ritter. Byl pozván do ČT, kde jasně řekl, že v Iráku nikdy žádné zbraně hromadného ničení nebyly a nejsou! Po tomto prohlášení s ním redaktor okamžitě ukončil rozhovor. Organizovali jsme také mnoho mezinárodních i domácích konferencí s mírovou problematikou a proti NATO. Některé akce jsme organizovali s německými přáteli a v poslední době jsme vydali několik prohlášení k válce v Sýrii, proti průjezdu amerického konvoje skrze ČR, k vojenským základnám v Polsku atd. Ptáte se, zda existuje alternativa pro NATO? Souhlasím s těmi, kdo se domnívají, že členství v NATO má své alternativy. Je třeba o nich vážně hovořit». Souhlasíme s tím, co navrhl ministr zahraničních věci Ruska Lavrov, který řekl, že po rozpuštění Varšavské smlouvy měl být bezpečnostní systém přenesen na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page