top of page

Ve Velké Británii zvítězil zdravý rozum


Každá akce vyvolává reakci. Odchod GB z EU je toho důkazem.


Logické vyústění odporu proti systematické snaze EU o odnárodňování, byrokratizaci a podrobení si národů Evropy zahnaných do slepence, který jim v podstatě nic nepřináší. Národů, které jsou si vzdáleny ekonomicky, historicky i kulturně.


Nelze mít v jedné měnové unii Slovensko a Lucembursko, Řecko a Německo – státy s tak rozdílnou úrovní tím ztratí schopnost obranné (ekonomické) regulace.


Proč vlastně byla EU tak nesmyslně rozšiřována? Hlavní důvody se zdají být: „Západ“ měl přebytky (plné sklady), které nebyl schopen již prodat v „západních“ zemích a přistoupil tedy k výprodeji v nových státech EU. K tomu sloužily i obchodní pravidla narychlo tehdy přijímaná.


Věc druhá – USA si nikdy nepřály silnou Unii (vzpomínám si, jak nám na fakultě američtí pedagogové říkali, že USA považují slinou EU za větší konkurenci než Čínu.), ale na druhou stranu je lehčí vládnou přes jedno mocenské centrum celé Evropě, než se zdržovat s každou zemí zvlášť.


Britové, unaveni ztrátou vlastního vlivu a neustálými absurdními nápady evropských politiků, to tedy jako první ukončili.


I přes mohutnou demagogickou kampaň jejich vlády i části medií, se rozhodli k razantnímu kroku. Uvidíme co bude dál. Poněkud směšné strašení ekonomickými dopady se pravděpodobně ukáže jako liché a je možné, že by se mohlo blýskat na lepší časy, ale jsem skeptik a myslím, že elegantní a nezávislé Evropy, jako tomu bylo kdysi, se lze už jen těžko dočkat.

#EU

Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page