top of page

Exkluzivně: NATO ve světě nejistot – strategický dokument pro summit ve VaršavěVzhledem k tomu, že řídící orgány EU a NATO zásadně neposkytují informační materiály ke svým plánům v českém jazyce, tak jsme nuceni tyto texty překládat na vlastní náklady, pokud chceme mít nějakou představu o jejich plánech. O těchto plánech neinformují ani česká vláda, ani česká média a když, tak pouze útržkovitě. Následující dokument je sice k dispozici na stránkách NATOAKTUAL, ale pouze v angličtině. Jeho text též čeká na analýzu. Kvůli rychlosti překladu byly vynechány úvodní odstavce a přehledy účastníků, a text začíná rovnou od hlavních kapitol.


Aby byl Varšavský summit úspěšný, potřebuje Aliance oslovit jak existenční problémy na východě, tak problematiku trvalého chaosu na jihu. Zvládnutí východo-jižní rovnováhy bude kritické pro jednotu NATO, zatímco pro solidaritu v NATO bude třeba se vyhýbat požadavkům něco-za-něco. Aliance bude muset najít rovnováhu nejenom mezi různorodými prioritami členských zemí, ale zároveň bude muset vytvořit přídavné kapacity pro případ hybridních hrozeb, pro krizový management, měřítka odolnosti, A2AD kompetence a přiměřenou kvantitu konvenčních sil. Aliance rovněž musí znovu promyslet svou jadernou politiku.


Varšavský summit musí natolik posílit kredibilitu NATO, aby nejen v očích členů a partnerů bylo silnou a dokonce hrůzu nahánějící vojenskou mašinérii – ale i v očích protivníků. K dosažení tohoto výsledku musí NATO zároveň pokračovat ve zlepšování funkcí svých rozrůstajících se sil, efektivních struktur velení a obohacovat vzájemnou operativnost mezi spojenci a partnery. Ve srovnání s minulostí, bezpečnostní výzvy dneška vyžadují rychlé odpovědi – nezbytně nutné jsou networky s flexibilní politikou, ve kterých mohou aktéři sítě rozhodovat o nátlakových akcích. Varšavský summit musí znamenat začátek dlouhodobé adaptace Aliance ve světě, který čelí v blízké budoucnosti neuspořádanosti.


VÍCE ZDE:


http://www.nwoo.org/2016/07/08/exkluzivne-nato-ve-svete-nejistot-strategicky-dokument-pro-summit-ve-varsave/


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page