top of page

Zločiny komunismu a CIA


Knihu napsal britský novinář Steward Steven v roce 1974, poté, co dva roky sbíral informace o akci CIA s názvem Splinter Factor. Kniha vyšla v Americe, Kanadě, Anglii, Francii, Německu a nevím kde ještě. U nás vyšla až v roce 1991.


Steven v knize popisuje CIA akci, která způsobila Stalinovi paranoiu a odstartovala politické procesy 50. let v celém východním bloku. Národní komunisté v jednotlivých východních zemích byli neprávem označeni za agenty CIA a ve většině případů se po mučení přiznali a byli popraveni. Jmenuji např. Rudolfa Slánského v Československu. V CIA předpokládali, že pokud se jim podaří v zemích východního bloku odstranit populární národní komunistické politiky a nechají působit sovětský komunismus (socialismus), vzbouří se lid proti této krutovládě a s neoficiální pomocí USA se z východního bloku vytrhnou. CIA se akce vymkla z rukou a politické vraždy již nešlo zastavit.


Sám autor Steven Stewart napsal ke své knize:

Pro vylíčení operace americké tajné služby Splinter Factor jsem dva roky sbíral materiál z různých zdrojů. Pokusil jsem se sestavit obraz bitvy tajných služeb. Zastáváme-li stanovisko, že dějiny mají být psány na základě dokumentárního materiálu, aby byly věrohodné, pak se musíme smířit s tím, že se tak stane jen se svolením dotyčné vlády, nebo prostě napsány nebudou.


V době, kdy se politika zdánlivě dělá stále více před očima veřejnosti, zatímco ve skutečnosti stále méně proniká navenek, je pro novináře jediná možnost, jak dostát svému úkolu, vyšplhat se na jeviště, odsunout stranou dekorace a zaostřit pohled za kulisy, kde se dělá vlastní práce v protikladu k šalebnému obrazu určenému veřejnosti.

Připomínám, že toto bylo napsáno ve svobodném světě, chcete-li na Západě v roce 1974.


Citoval jsem knihu Operace CIA Splinter Factor, u nás je známa jako Výbušnina. Jenže známa? Kniha vyšla v roce 1974 v angličtině. Zdálo by se, že bude samozřejmě přeložena hned do češtiny. Nestalo se tak. Bylo to v době napjaté situace mezi Východem a Západem, po intervenci států Varšavské smlouvy v Československu, navíc kniha nezamlčuje podíl Sovětského svazu na tragických událostech padesátých let a vztah KSČ k procesům padesátých let.


Po 17.listopadu 1989 je u nás v plném proudu kampaň dokazující, že poválečný vývoj u nás byl dobou temna. Za jeden z nejvážnějších důkazů slouží procesy v padesátých letech. Bylo by asi vhodné seznámit čtenáře se stanoviskem autora, který napsal knihu s velkým rozhořčením nad tím, co se v padesátých letech skutečně dělo. Opět se tak nestalo. Důvod je prostý. Fakta zachycená v knize vrhají jiné světlo na americkou politiku, než jak dnes vyznívá ve sdělovacích prostředcích a jak ji prezentují naši současní politici.


Akce Splinter Factor je dodnes nejpřísněji utajovaná, prokazuje účast CIA a konkrétně Allana Dullese na vyvolání procesů proti významným funkcionářům komunistických stran střední a východní Evropy !!


Harry Truman řekl, cituji Merle Millera z knihy “Otevřeně řečeno” (OFFEN GESAGT, Stuttgart 1975):


“Pokud do toho vidím, nespokojují se ti chlapci ze CIA s tím, aby informovali o válce a podobných událostech, ale oni jdou dále a dělají své vlastní války, a nikdo nemůže vědět, co právě mají za lubem. Vydávají miliardy dolarů, aby kdekoli podněcovali neklid, jen aby měli něco, o čem by mohli podávat zprávy.


Tato služba se vyvinula ve vlastní vládu, která operuje zcela v tajnosti. Tito lidé nepotřebují nikomu skládat účty. To je v demokratické společnosti velmi nebezpečná věc.“


Více zde:

http://www.brejle.net/svet-kolem-me/zlociny-komunismu-a-cia/

Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page