top of page

Komunistická Čína. Proč komunistická?


Kdykoli je zmínka o Číně, málokdy se obejde bez přívlastku „komunistická“. Nechápu, proč je tento přívlastek tak emotivně uváděn hlavně prozápadními médii, jakoby to mělo být něco výstražného, politicky nekorektního, prostě něco, co vzbuzuje proti čínské emoce. Stejné je to s Kubou nebo KLDR, tedy Korejskou lidově demokratickou republikou. To, zda je KLDR demokratická nebo ne, je při posuzování z pohledu západu problematické, připusťme, že snad reálné, ale je to jejich pojmenování, tedy jejich volba. Ale zdůrazňovat, že jejich režim je in natura komunistický, je irelevantní. Domnívám se, že přívlastek „komunistická Korea“ nebo „komunistická Kuba“ je stejně absurdní, jako u zmíněné Číny. Absurdní a nepochopitelné proto, že tato média, včetně TV, nikdy nezmíní, je-li o nich řeč, že např. USA, Francie, Německo, Velká Británie, Polsko, Česká republika a další jsou „demokratické“. Není to nic jiného, než provokativně tyto státy dehonestovat na tolik kritizované období komunistických režimů v Evropě po druhé světové válce.


USA, Velká Británie, SRN a další státy se honosí tím, že jsou „demokratické“. O tom, zda skutečně demokratické jsou, můžeme úspěšně pochybovat zvláště, když o státech, jako je Čína, Kuba nebo KLDR kriticky konstatují, že jsou to země s komunistickým režimem. Ano, v Číně má ještě stále rozhodující vliv KS Číny, na Kubě či v KLDR rovněž. Ale není to snad to samé, jako že jinde mají rozhodující slovo „demokratičtí“ labouristé, jindy konzervativci či demokraté, prostě ti, kteří se dostali k moci na penězích závislých šaškárnách, nazývanými jako „volby“? Ti všichni mají plná ústa demokracie, ale sami ji vůči státům s jiným režimem neuznávají (viz Rusko). Nebo to snad není jejich právo zvolit to, co chtějí, resp. to, co sami považují pro sebe výhodné? My jsme v listopadu 89 také podpořili pád komunistického režimu v naději, že ten „demokratický“ bude lepší. Jaká je však skutečnost? Současný režim je výhodný snad jedné třetině občanů, ti ostatní to říci rozhodně nemohou.


Čína, správně Čínská lidová republika, jakkoli je (nebo není) komunistická, je především a hlavně země značně expandující ve všech směrech, ekonomicky ale i politicky ohrožuje postavení USA zvláště ve spojení s Ruskem a svou účastí v BRIXU atd. Skutečnost, že také komunistický režim může být konkurence schopný západním demokraciím, jako jsou USA či Anglie apod., je pro Západ těžko přijatelné. Jejich výtky na adresu lidských práv mají řadu trhlin, neboť bez rozpaků lze konstatovat, že by si tyto státy měly „zamést před vlastním prahem“ a teprve potom kritizovat, potažmo se vměšovat, do vnitřních záležitostí cizího státu.


To, že tyto pozitivní skutečnosti jsou výsledkem „čínských komunistů“ vadí nejen našemu mainstreamu, ale hlavně USA a dalším západním politikům. Podle nich je přívlastek „komunistický“ nejen dehonestační, ale zřejmě také varováním, aby se nedej bože, čínský vliv nekontrolovatelně nepřelil do celého světa.


Jiří B a ť a , 21. srpna 2016


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page