top of page

Politická kuchařka, aneb my (S+S) to navaříme a vy (občané) to sežerete!


Předvolební kampaň je v plném proudu a i když je bilboardů méně než dříve, politici volí jiné formy volební agitace. Např. Svobodní a Soukromníci ve Zlíně v čele se senátorem Valentou, kromě jiného vydali a občanům ZK do schránek dodali v rámci „jsme také IN“ - Netradiční kuchařku: Recepty pro Zlínský kraj. To, že je dnes v módě vydávat různé super kuchařky a recepty (jako bychom do dnešní doby neuměli vařit, neměli své české ověřená a oblíbená jídla, kuchařky a receptury), že se TV stanice předbíhají, která víc udělá (ne)zajímavých programů na téma jídla „kuchyně, kuchaři, recepty, jídelníčky“, zřejmě zaujalo představitele těchto stran, aby se také inspirovali touto tématikou. Naštěstí je obsah diametrálně jiný, než skutečné kuchařky a receptury, nicméně se jídla nezřekli a vedle několika klasických receptů přidali ještě něco z „politické“ kuchyně. Nápad se to zdá být dobrý, tak nějak neotřelý, jiný, odlišující se od těch stále stejných převolebních odrhovaček (spíše oblbovaček), slibující modré z nebe a med kolem úst. Ale je tomu tak opravdu? Ani náhodou, protože i oni, tedy Svobodní a Soukromníci si neodpustili stejné klišé, jako všechny ostatní strany, usilující o získání voličů, zase svými sliby jenom chtějí získat občany na svou stranu, aby hlasovali pro jejich koalici.


Přesto alespoň obsahem zvolili jinou formu i když pořád jsou to jen zoufalé sliby, ujišťování, přesvědčování nebo tvrzení, že oni jediní jsou schopni napravit věci veřejné, v tomto případě na krajské úrovni. Pro názornost uvedu definice, kterými se snaží přesvědčit voliče o potřebě dát hlas zrovna jim a tím je zvolit, protože oni jsou připraveni a prý i schopni všechno špatné (z jejich pohledu) změnit a napravit. Tak např. říkají, že „musíme“ zajistit evoluci ve školství, “zvýšíme“ kvalitu péče péče o seniory a handicapované, „opravíme“ rozbité silnice, „zlepšíme“ autobusové a vlakové spoje, „chceme“ také lepší podmínky pro nové investory, „chceme“ aby si lidé našli dobře placená místa, „zajistíme“ spravedlivé rozdělení peněz obcím, „musíme“ přimět stát, aby se podílel na financování zdravotní péče, „snížíme“ počet krajských úředníků o 10 %, „chceme“ krajský úřad, aby byl pro lidi a ne naopak, zlínský kraj „musí“ získat zpět svou ztracenou dynamiku a energii. Žádné budeme se snažit, pokusíme se, budeme usilovat apod. Pozoruhodná je ta jejich suverénní, až podezřelá jistota, se kterou se ke vyjmenovaným problémům vyjadřují jako již k hotové věci.


Mám-li být upřímný, čte se to docela dobře, v člověku to vyvolává pocit, že se konečně našel někdo, kdo bude řešit občanské problémy. Dokonce mám obavy, že mnoho občanů se nechá na tyto recepty z tandemu S+S nalákat. Už předem je mi jich líto, protože když si uvědomím, že jde zase jen o sliby, přesvědčování, o snahu se zalíbit populistickými představami o ráji na zemi, tak mi to připomíná nejen VV, ale i jiné politické strany, které stejně, jen tzv. v „ v bledě modrém“, lákaly na svou stranu občany od dob (ne)slavné revoluce . Co horšího, připomíná mi to také velkuhubé sliby a tlachání Václava Havla o tom, jak se všechno změní, jak nám bude dobře, až budeme mít tu dosud tolik postrádanou a vysněnou demokracii.


Jaký je však výsledek? Suma sumárum: politické strany + Havlovy plané sliby = žijeme v novodobém otroctví, nic nám nepatří, vše je rozkradeno, stát je těžce zadlužený. Politici, doktoři, učitelé, státní zaměstnanci, policisté, soudci, státní zástupci bohatnou, občané chudnou, ČR není právní stát, naopak zde vládne bezpráví. Máme snad věřit slibům Svobodných a Soukromníků, že oni to, byť jen zatím na úrovni kraje, všechno napraví? Zdálo by se, že senátor, podnikatel, investor a zakladatel nadace, miliardář pan Valenta (mj. pravomocně podmínečně odsouzený za korupci !!!) má smysl a pochopení pro lepší život občanů, ale toto zdání vyvolává každý o voliče usilující politický subjekt, každá politická strana. A pan Valenta se snaží seč může. A nejen touto „Netradiční kuchařkou“, ale i banery na internetu, bilboardy atd., což mu umožňují jeho miliony. Všichni se prezentují tím, že chtějí pro občany „něco“ prospěšného udělat, ale jen málokdy se jejich populistické sliby naplní. Stačí jen např. připomenout sliby VV nebo ještě lépe prolhanou ČSSD o zmenšení následků církevních restitucí apod.


Mám proto obavy, že ani Svobodní a Soukromníci v čele se senátorem Valentou nebudou a snad ani nemohou být jiní. Zvláště, je-li předvolební kampaň vedena multimilionářem a senátorem. Tyto skutečnost jsou do nebe volající, protože v dnešní době ten, kdo má peníze (a pan Valenta jich má požehnaně) ve volbách de facto ani prohrát nemůže. Peníze jsou dnes bez všech pochybností nad morálku, čestnost, poctivost, spravedlnost, právo a svědomí. Pravda, mohou být jiní, ale pouze personálně, ale jejich politické cíle, sliby a naznačené možnosti budou stejné a reálné jen po dobu voleb, nebo krátce po nich. Protože se zatím žádné politické straně, tím méně žádnému politikovi (např. Babišovi) i s těmi nejčestnějšími úmysly nepodařilo splnit slib – tzv. postavit vejce na špičku. Oni se o to totiž ani nesnaží (nesnažili), na to jsou až moc „vyčůraní“. Taky proč by to dělali, když už „mají to, co chtěli“! Stejně to nejspíše dopadne i se Svobodnými a Soukromníky.


Přesto přeji všem, kteří se nechají „Netradiční kuchařkou“ a jejími recepturami a „chuťovkami“ zlákat, dobrou chuť. Jen aby jim to nezhořklo v ústech, nedej bože byli z toho přiotráveni.Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page