top of page

Opravdu: větší blbec, než jsem si myslel.


Vezmu to z opačného konce. Kdyby místo prezidenta Miloše Zemana v OSN vystoupil slovenský prezident Kiska, chrlil by na něj pan Fendrych tolik superlativů, až by to nebylo hezké. Jenže pokud vím, alespoň naše média to nezmiňují, slovenský prezident v OSN nevystoupil, neměl žádnou řeč. Není tedy s čím srovnávat. Ale vrátím se k „popisce událostí“ jak ji ventiluje všeho znalý Martin Fendrych.


Očekávat od Fendrycha, alespoň co se týká prezidenta Zemana, něco pozitivního, je opravdu nad všechny možnosti. Fendrych svou nenávist a nepřejícnost ventiluje způsobem sice demokratickým, leč těžce zoufalým, nešťastným, podpásovým, ale hlavně nemorálním způsobem. V jeho komentářích (spíše zvratkům) je tolik antipatií, tolik nenávisti a podlosti, že tleskat jeho zvratkům mohou jen lidé stejné „krevní skupiny“, stejné amorálnosti a nactiutrhačné, pomlouvačné povahy, jakou oplývá Fendrych.


Pan Fendrych zmiňuje, že pan prezident Zeman měl řeč v OSN. Ano a ne lecjakou. To, co pan Fendrych kritizuje jsou totiž právě ty věci, na kterých se v mezinárodní politice nedostává. Všechno důležité je jím odsouváno na vedlejší kolej, nebo jak se říká je to „okecáváno“ tak, aby se z velkých a pro svět závážných věcí a skutečností staly „marginální záležitosti“! Pro něj je Zemanovo vystoupení jen „mlácení prázdné slámy“, protože jak konstatuje, cituji: „ Byla řeč Zemana v OSN ostuda? Ani to ne. Prostě to byla jeho čtvrthodinka a šmytec. Nula. Prázdnota. Kdyby navrhl výlet na Mars, mělo by to stejný účinek. Vzbuzoval lítost, jak tam řečnil bez papíru a bez významu... Je tomu opravdu tak?


Jistěže ne, ale to je hlavní podstata Fendrychova komentáře, vyjádřit spoustu negativ a tím dehonestovat a deklasovat význam proslovu prezidenta Zemana. Pan Fendrych se snaží, k vlastní potřebě, z unaveného koně udělat koně chcíplého, nepoužitelného, odepsaného. Tak to alespoň přes ty své brejličky vidí pan Fendrych. Zopakujme si ty hlavní body, jak se v nich prezident Miloš Zeman jeví devótnímu a osvícenému panu Fendrychovi:


- Jako před rokem, i letos byl jediným tématem jeho řeči mezinárodní terorismus. Otázce migrační krize či situaci ve zdrojových zemích uprchlíků se nevěnoval. Fascinuje ho teror ...

- I kdyby Miloš Zeman přišel s reálným řešením, i kdyby nabídl světový supernápad a byl géniem mezinárodní scény, i kdyby měl pozici Václava Havla v době jeho prezidentování, stejně by to nestačilo.

- Nestačí přijít do OSN a vykládat, co by se mělo. To je stále ještě jen velké nic.

- Není vítán u západních státníků. Nemá šanci dostat se k americkému prezidentovi jinak než při společné recepci.

- Zeman je mezinárodní nula a tomu odpovídá jeho vliv. Jde o to, že "se to nedělá".

- Podporuje autoritativní režimy. Není v západním světě uznáván. Nemá dobré jméno.

Není to Havel, ale ani Kiska nebo Gauck. A ty dva by zřejmě ani nenapadlo radit OSN, jak má zatočit s mezinárodním terorismem a že je potřeba nasadit drony...

- Český prezident převrátil naši zahraniční politiku. Ukončil důraz na lidská práva. Přišel s "ekonomickou diplomacií". (Otevřít se Číně, nekritizovat ji za porušování lidských práv, zrušit sankce proti Rusku za anexi Krymu atd.) Ale boj proti terorismu souvisí mnohem víc s lidskými právy, jež jsme tak snadno opustili, než s ekonomikou.


Zdaleka to není všechno co „šťavnatého“ a „výživného“ pan Fendrych o Miloši Zemanovi a jeho vystoupení v OSN „vyzvracel“. Prezident Zeman pro něj není „to pravé ořechové“, nic, čemu mu může tleskat, za co jej může chválit, co má pro něj hodnotu nebo alespoň ten „marginální“ význam. Prostě to (naštěstí) není ani Havel, ani Kiska, ba ani Gauck, kteří by u Fendrycha jistě našli větší pochopení a uznání. Nejhorší však u Fendrycha spatřuji jeho osobní nepředstíranou nenávist a zaujatost, naprostou absenci objektivity, slušnosti a úcty. To, že Není Zeman „jeho kůň“ neznamená, že jej musí žoviálně zatracovat až tak, že v případě Zemanova vystoupení v OSN i Pepa Vyskoč byl zřejmě lepší Zemana. Zkrátka, pan Fendrych je větší blbec, než jsem si (a jistě nejsem sám) myslel.

(Zdroj: https://nazory.aktualne.cz/komentare/zeman-je-mezinarodni-nula-osn-muze-navrhnout cokoli)Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page