top of page

Tvrdá práce bezvýrazného ministra kultury


Napřed si dovolím (nejen já) zpochybnit zásluhy pana Bradyho o Československo, za které měl dle ministra kultury obdržet státní vyznamenání. Ponechám stranou tvrzení ministra, Bradyho a dalších, zrovna tak tvrzení z Hradu, které je opačné. Ale bylo by skutečně podivné, kdyby Brady vyznamenaní, obdržel jen za to, že přežil koncentrák i pochod smrti. Tím pro republiku neudělal vůbec nic, přežití bylo trochu štěstím, spojeným s pudem sebezáchovy. A navíc, hned jak to bylo možné, zmizel v Kanadě.


Takových lidí, kteří přežili pochod smrti, bylo vice a vrátili se do republiky. Můj bývalý kolega přežil také (s jeho vnuky se potkávám), ale vrátil se do republiky a svou prací tuto zemi pomáhal budovat. Neměl by on větší nárok na státní vyznamenání, třeba IN MEMORIAM? Neměl tolik štěstí jako Brady, zemřel po roce 1980 na rakovinu.


Ještě větší zásluhy o republiku - než Brady, či bratři Mašínové - měla řada vlastenců, kteří položili svůj život za osvobození. Jen se rozhlédněte kolem sebe, na mnoha vlakových nádražích v mnoha městech i lesích jsou pomníčky, či pamětní desky se jmény padlých vlastenců, kteří položili své životy v boji proti fašizmu. A kolem těchto pomníčků a pamětních desek chodíte denně zcela nevšímavě, na ně si mnozí nevzpomenou ani v den konce války, jen vládní delegace s mediální pompou zajede položit věnec na Olšanský hřbitov, či do Terezína.


Mám k těmto místům osobitý vztah. Na nádraží v Chotěboři je totiž pamětní deska se jménem bratra mojí maminky, kterého zastřelili koncem války Němci jako partyzána. PTÁM SE VÁS VŠECH: NEMĚLI BY TI, KTEŘÍ PADLI ZA OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY, OBDRŽET STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ OD PREZIDENTA REPUBLIKY IN MEMORIAM?


Celá kauza kolem vyznamenání pana Bradyho, je tvrdá práce bezvýrazného ministra kultury Hermana ve snaze o své zviditelnění.
Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page