top of page

Moudrost indiánů a naše blbost

Požádali amazonské indiány o komentáře k našemu světu, kterému se oni vyhýbají seč jim síly stačí. Ukázali jim to nejlepší i to nejhorší. V poledne indiáni pozvali tazatele do mužského obydlí, kam ženy nesmějí.


Jejich moudrost je prověřená věky a naše blbost je prověřená zlem, touhou po všem co není naše.


1.Napřed jim ukázali video z přistání na měsíci a odpověď starších byla jednoznačná:


„Proč tam šli? Co tam hledali? Jaký to má smysl? Dělá nám to starosti, protože měsíc vznikl tak daleko proto, abychom se nemohli dotknout. Měsíc nám dává v noci světlo a nikdy předtím nebylo tolik zatmění jako teď. Vy jste ho museli narušit. Také jsme si všimli různých změn v počasí. Je stále tepleji. Je méně chladného vánku. Vy s tou svojí technologií Měsíc zabijete.“


2. Pak jim ukázali francouzský styl zahrad a odpověď mne vůbec nepřekvapila:


Není dobré co s těmi rostlinami děláte. Vy je ořezáváte a tím jim moc ubližujete. my věříme, že rostliny mají ducha a proto je moc špatné s nimi takhle zacházet. Když řežete strom, tak trpí. My když kvůli pěstování manioku musíme vykácet nějaké stromy, tak tím moc trpíme a jsme smutní.


3. Podívejte se jak válčí bílí muži, co si o tom myslíte, když vy používáte stále luk a šípy a ukázali jim naše děla, bomby:


Odpověď: „My když zabijeme zvíře, tak je nám to líto, ale jíst se musí. Dotaz: „Dokážete si představit jaké by to bylo u člověka?“ Odpověď: „Kvůli čemu zabíjíte? Kvůli jídlu? Nebo je to součást vaší kultury?“ Dotaz: „Ale vy jste dříve také válčili s jinými kmeny.“ Odpověď: „Ale to není stejné. Vy bílí lidé válčíte, abyste si vzali něco z té země. To my neděláme. Je pravda, že naši předkové šli do války, ale to proto, protože nám někdo ukradl ženu nebo dítě. Tak jsme zaútočili zase my, abychom si také vzali ženu a dítě, ale nezabíjíme jsme všechny tak jak to děláte vy se svými bombami. To bylo něco jiného, taková forma obchodu. Ty mně něco ukradneš, tak já tobě taky něco ukradnu. Ve skutečnosti šli do války většinou kanibalové.“ Dotaz: “ To je 11. září. Dvě letadla narazila do našich mrakodrapů. Chcete k tomu něco říct?“ Odpověď: „Tito lidé jsou jako zlé čarodějnice které tu máme. Nemají s nikým slitování. Lidé, kteří tohle udělali nemají srdce a ani neví, koho zabíjejí.


4. Podívejte se kam bílí lidé odkládají staré lidi(domov důchodců). Co s nimi děláte vy?:


Stařešinové jsou pro nás posvátní a opravdu se o ně staráme. Nikdy je neopouštíme. Jsou to naši předkové a my jim pomáháme. Rodina o ně pečuje až do konce. My nemáme žádné zvláštní místo pro staré lidi. Myslíme na všechno, co pro nás udělali. Od našeho narození až po dospělost. Tyto obrazy nás velmi rmoutí. To by u nás nikdy nestalo.


5. U nás když chceme říct ženě, že ji milujeme, políbíme ji na ústa? Jak to děláte u vás?:


Nikdy nelíbáme na ústa, ale mluvíme spolu a poznáváme se. Tak poznáme jestli to funguje. Když ji chceme říct že ji máme rádi, tak ji obejmeme a hladíme. Když neodmítne tak je to v pořádku, jinak nás odtlačí.


Otázka: „Na Západě máme pilulku, které nám brání mít děti.“ Odpověď: „Nemusíme brát léky, v lese máme všechno co potřebujeme. Dokonce i rostliny, které v prvních měsících dokážou přerušit těhotenství. Otázka: “ Jak se vám líbí takto oblečené ženy(zahalené muslimky)?: Odpověď: „(Velký smích)Jejich manželé musí hodně žárlit. Není jim v tom horko?“ Otázka: “ Vaše ženy žijí nahé. Jak se vám líbí tyhle závoje?: Odpověď: „Jak vlastně perou? To musí být zahalené i doma? Můžou se z těch šatů svléct? Koneckonců je to jejich kultura.


Jediné co se jim líbilo, byla Maria Callas a její zpěv. Zpěv mají rádi, obdivují všechny co zpívají ostatním a při zpěvu cítí odloučení. není to sice naše hudba, moc jí neumíme, tak se jen díváme a posloucháme a je to moc dojemné a úchvatné. My jí nerozumíme, ale cítíme něco posvátného.

Otázka: „Všichni vypadáte úchvatně. Nebojíte se že vás civilizace pohltí?“

Odpověď: „Bojíme se moc, hlavně o naše děti. Cítíme tlak bělochů, kteří kolem nás a našeho lesa pořád něco staví. Ať se vám to líbí nebo ne, budeme se bránit, abyste neznečistili naši zem.“


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page