Akce „Georgievská stužka“ proběhne v 90 státech světa i v ČR.

Celosvětová akce „Georgievská stužka“ (Svatojiřská) byla letos zahájena 24. dubna a bude probíhat až do 9. května. Poprvé se přivazování stužky uskutečnilo v Rusku v roce 2005 a od té doby se stalo tradicí. Pro miliony lidí je georgievská stužka symbolem paměti a vzpomínky - spojení pokolení a vojenské slávy.


Dnes je pro mnohé ctí pokračovat v této vzniklé tradici, která se stala mezinárodní a rok od roku větší a populárnější. Velký zájem je nejen v Rusku a v bývalých zemích Sovětského svazu, ale také v Evropě. Tradičně největší akce probíhají v Srbsku, Bulharsku, Německu, Itálii, Slovensku a Řecku. Zájem projevili také ve Vietnamu, Izraeli, Indii, Číně a v mnoha dalších zemích. Velká akce je tento rok plánovaná ve Washingtonu a v New Yorku. Také se připojila Kanada. V Latinské Americe zase Argentina, Brazílie, Nikaragua i Kuba. A poprvé i Afghanistan, Makedonie a Černá Hora.


Specifikem letošní akce je anketa o historii georgievské stužky, kterou budou provádět dobrovolníci. Jestliže lidé nebudou znát odpovědi na otázky, tak obdrží letáček, na kterém je na jedné straně historie vzniku georgievské stužky a na druhé je popsán způsob, jak správně stužku nosit.


Historicky patří tato stuha Řádu svatého Georgije (Řád sv. Jiří), který byl založen carevnou Kateřinou Velikou. Řády s černo-oranžovou stuhou byly vyznamenávány tisíce hrdinů Vlastenecké války roku 1812 i První světové války. V roce 1943 se georgievské barvy staly barvami vojenského Řádu Slávy – vyznamenání za statečnost, které dostal více než milion vojáků.


V České republice s k akci poprvé připojil v roce 2015 Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska. Letos Georgievskou stužku podporuje také České mírové fórum. Rozdávání stužek proběhne i v rámci pochodu Nesmrtelný pluk v Praze dne 8. 5. 2017.

______________________________________________________________________


FOTO:

Georgievská stužka v Ústí nad Labem,

dobrovolníci Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska.

______________________________________________________________________

www.ceskemiroveforum.com

www.kazaki.cz


Text byl publikován též na Nové republice ZDE


Text byl publikován té na CFP ZDE


Text byl publikován též na Parlamentních listech ZDE


Hlavní články
Nejnovější články