Otevřený dopis poslancům a všem členům ČSSD z roku 2014

Dopis byl vedení ČSSD zaslán na počátku r. 2014, před jmenováním nové vlády,  Vše kromě roku pádu Sobotkovy vlády se splnilo...


Po pádu vlády v létě r. 2013 vyhlásil prezident republiky předčasné parlamentní volby, které vaše strana s těsným náskokem vyhrála. Od té doby uplynuly více než dva měsíce, během kterých jste si rozdělili funkce, příplatky a poslanecké náhrady. Souběžně s tím vyjednával předseda vaší strany koaliční smlouvu a sestavení vlády s dalšími parlamentními stranami, které uspěly ve volbách. Výsledkem jeho snahy je obsáhlý, nic neříkající dokument, a především nesourodý slepenec lidí, z nichž velká část a) nemá schopnosti být ministrem vlády, b) nemá ponětí o činnosti rezortu, který má vést a řídit. (Pan předseda zřejmě špatně poslouchal vánoční projev prezidenta republiky, v němž mimo jiné zaznělo, že ministři mají být (byť stranickými) odborníky ve svém oboru.). Kromě toho předali vaši vyjednávači jedny z nejdůležitějších rezortů (zemědělství, kultura) koaličnímu partnerovi, jehož jediným cílem bude rozdělit církvím maximum z torza státního majetku a národního bohatství, které v této zemi ještě zbývá.


Před volbami váš pan předseda halasně vytruboval, že obnovíte funkční stát a zrevidujete církevní restituce. Mnoho voličů vám uvěřilo a odevzdalo vaší straně svůj hlas. Volební výsledky ještě pořádně nevychladly a pan předseda už se nechal slyšet, že do vládní koalice pozve KDU-ČSL. Každému občanovi této země bylo rázem jasné, že nad revizí církevních restitucí se zavřela voda. Po počátečním nadšení pochopila i iniciativa Rekonstrukce státu, že to se svými sliby nemyslíte vážně.


Na současném politickém, ekonomickém a sociálním marasmu, ve kterém se dnes a už dlouho výše než po kolena brodíme, má totiž vaše strana velmi významný podíl. Začalo to tím, že skupina vašich poslanců v prezidentských volbách v r. 2003 udělala podraz na předsedu vlastní strany a svého prezidentského kandidáta Miloše Zemana a „zařídila“, že prezidentem se stal Václav Klaus. Ten neváhal po parlamentních volbách jmenovat nejdříve Dalíkovo-Topolánkovu gulovládu a posléze Kalouskovo-Nečasovu džonpíkvládu, důsledky jejichž “vládnutí“ poneseme ještě dlouhá léta. Vy jste se však z nedávné minulosti nepoučili. Zaslepeni třpytem a velikostí ministerských křesel a hnáni touhou konečně ukázat občanům, jak to po letech v opozici umíte, vydali jste se stejně špatnou cestou jako vaši vládní předchůdci. 


Co vás a vaši stranu tedy čeká?


První fázi, totiž sliby v předvolební kampani, těsné volební vítězství a následné odhození slibů máte za sebou. 


Ve druhé fázi, po jmenování vlády, začne obvyklé hašteření uvnitř koalice o každý zákon a každé opatření ke „zlepšení politické, ekonomické a sociální situace v zemi.“ Objeví se první skandály ministrů a poslanců a začne rychlý propad jejich popularity i preferencí strany. Dlouhodobá a jen přechodně zamaskovaná rozpolcenost strany znovu vyhřezne na veřejnost a jejím výsledkem bude neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu a debakl v podzimních senátních, krajských a obecních volbách. Preference vaší strany klesnou na minimum a až v r. 2015 padne vláda a přijdou další předčasné parlamentní volby, zařadíte se s volebním výsledkem kolem 10% po bok ODS a TOP09.


Pokud nepochopíte, že jste levicová (dříve dělnická) strana, že vaším přirozeným politickým spojencem je KSČM, že politika není zábava, ale služba občanům a tvrdá práce pro blaho celé země, že pouze zrušením usnesení bohumínského sjezdu sjednotíte levici, tak už žádné volby nevyhrajete a nezískáte šanci skutečně vládnout. (Těším se na výraz vašich tváří, až se po dalších parlamentních volbách na vaši stranu obrátí vítězná KSČM s návrhem koaliční spolupráce.) 


Ve třetí, závěrečné fázi bude váš předseda s několika nejbližšími spolupracovníky po vládních skandálech, nesplněných slibech a prohraných volbách zbaven funkce a vyloučen ze strany. Doplní řadu exkomunikovaných premiérů a předsedů stran se stejným osudem v nedávné minulosti (Stanislav Gros, který to myslel upřímně, Mirek Topolánek, který nesplnil smlouvu s občany, Petr Nečas, který slíbil nezvyšovat daně a potom je zvýšil 3x).

 


Brzy budete mít poslední příležitost vyčistit na sjezdu svůj stranický Augiášův chlév a stát se skutečnou a moderní sociální demokracií, která hájí zájmy (nejen) svých voličů. V opačném případě vás čeká živoření v opozici a politické smetiště.

Pro zlepšení nálady vám ocituji výrok, který hlasem Miloše Zemana zazněl před několika dny v jednom silvestrovském televizním pořadu a který aspiruje na titul „Nejlepší vtip r. 2013“:
„Bohuslav Sobotka je inteligentní člověk.“ 

Obsah koaliční smlouvy a navržené složení koaliční vlády jsou toho důkazem.

Please reload

Hlavní články

Stanovisko ANS k prohlášení A. Merkelové o tom, že pro vyhnání Němců po válce neexistovalo morální ospravedlnění.

June 21, 2018

1/5
Please reload

Nejnovější články
Please reload

Achiv
Please reload

Vyhledat podle témat
Please reload

Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 ALIANCE národních sil

  • ANS YouTube
  • ANS Facebook