top of page

Absolutně zbytečná hymna NATO.


1) Severoatlantická aliance po 30 letech chválila svou hymnu. Co na tuto rychlost a vůbec hymnu říkáte?


Schválení hymny NATO je symbolem, který má v rámci globální politiky něco signalizovat.


Řecké hymnos znamenalo chvalozpěv a velebení. Hymna je píseň vznešeného rázu jako projev a symbol pospolitosti a jednoty určitého společenství. V tomto významu známe hymny státní, národní, olympijskou, skautskou atd… a nyní i hymnu NATO.


V roce 1960 britský letecký maršál Sir Edward Chilton navrhl hymnu NATO, uspořádanou vedoucím letky J. L. Wallacem, který v té době kombinoval patnáct národních hymnusů členských států NATO. Taková hymna by měla logiku, avšak tento návrh neuspěl, protože existovaly tajné plány na budoucí rozšiřování NATO. Proto byl po 30 letech schválen plouživý „chvalozpěv“ kapitána Reichlinga z roku 1989.


Z hlediska symbolického přišlo NATO se svojí hymnou – a to jak po stránce časové, tak i hudební - evidentně s křížkem po funuse a de facto se jedná o dobrou zprávu a to, že NATO je v koncích a zvoní mu hrana. Ostatně skoro pohřební hudba hymny to sama symbolizuje.


2) Dokážete si představit, že by čeští vojáci na zahraničních misích museli stát v pozoru a poslouchat hymnu Severoatlantické aliance místo Kde domov můj? Nebylo by to ponížení?


Dokážu si představit jen to, jak se čeští žoldáci za zvuků této hudby pomalu plouží. Zahraniční mise NATO jsou postaveny na žoldáckém principu a plat vojáka v armádě nemá omezení ZDE. Vojákům, kteří chtějí stát v pozoru při české hymně „Kde domov můj“ by nemělo svědomí dovolit být žoldákem zahraničních misí NATO. Pokud jim to svědomí dovolí, pak je neponižuje nic – ani stát v pozoru při pohřební hymně NATO.


3) Odlehčeme to trochu. Jakou českou písničku byste navrhla na hymnu Severoatlantické aliance?


Například na satirické stránce Necyklopedie v části NATO / Hymna je uveden text, který lze považovat za jistý alternativní návrh: Za hymnu Severoatlantického paktu byla zvolena skladba českého básníka a skladatele DJ Lucifera s názvem "Zlato pojď NA TO."


Celý rozhovor je na SPUTNIKU ZDE.


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page