top of page

Úryvek z televizní diskuse, která ještě neproběhla.


Miloš Zeman: Pane profesore, dovolím si vám položit otázku: jaká je profese prezidenta? Jiří Drahoš. Prezident je hlava státu a nejvyšší ústavní činitel. MZ: To je sice pravda, ale prezidentova profese se jmenuje politik. Já na rozdíl od vás jsem politik. Vy nejste politik, a přesto se chcete stát prezidentem. Je to podobné, jako kdybych se já přihlásil do konkurzu na předsedu Akademie věd. O vědě sice něco málo vím, ale rozhodně to nestačí na vedení Akademie. JD: Obě jsou to vrcholové funkce, v nichž je rozhodující schopnost vést organizaci nebo úřad. MZ: Tak si představte, že děkan přírodovědecké fakulty, mimochodem vystudovaný a erudovaný biolog, se přihlásí do konkursu na primáře interní kliniky. Co byste si o něm pomyslel? JD: Že je nekompetentní a nesoudný. MZ: Tak vidíte, pane profesore, a totéž si mohou myslet voliči o vás. Když už jsme u té politiky – víte, jaký je rozdíl mezi geopolitikou a globální politikou? JD: Myslím, že jde o totéž, jen se jedná o různé pojmenování. MZ: Nikoliv. Geopolitiku dělá třeba Angela Merkel nebo Emmanuel Macron, někdy také trochu J.C. Junker nebo europoslanci v Bruselu, a je to takové hraní si na malém evropském pískovišti s bábovičkami, jako jsou unijní dotace, evropská armáda nebo unijní směrnice o zakřivení banánů nebo okurek, bez zájmu o to, co se děje za plotem toho pískoviště.

Globální politiku naopak tvoří a řídí Vladimír Putin nebo čínský prezident Si. Částečně také Donald Trump a skromně se přiznám, že občas se pokusím o nějaký ten globálně politický krůček i já sám, samozřejmě v rámci možností a vlivu naší země. Jako příklad mohu uvést své prohlášení o tom, že připojení Krymu k Rusku je ukončená a uzavřená záležitost. JD. To je velmi zajímavé, ale s tím názorem nesouhlasím. MZ: Nu, myslím, že vzhledem k reálné skutečnosti to nehraje žádnou roli. Mimochodem, v reakci na tento výrok se nádherně odkopali všichni naši čelní politici ze všech významnějších politických stran, a to právě před parlamentními volbami. Měli totiž na výběr ze dvou špatných možností: Buď můj názor podpoří a ztratí tak přízeň svých chlebodárců a vodičů z Berlína a Bruselu, nebo jej odmítnou a ztratí tak podporu voličů v nadcházejících volbách. Jak to dopadlo, víme všichni.

A z takovýchto menších či větších střípků se skládá mozaika globální politiky. Musím vás však ještě upozornit, že to, co vidíte na televizních obrazovkách, bývá zhusta geopolitika, skrz kterou jen občas problesknou odrazy těch globálně politických střípků. A právě globální politika je skutečným hybatelem našeho světa. Ještě kratičká otázka: Byl jste někdy v Bruselu? JD. Byl. Je to krásné a starobylé město s nádhernými památkami. MZ. Tak až tam pojedete příště, věnujte se i nadále těm památkám. V sídle Evropské komise ani v Evropském parlamentu nic nádherného neuvidíte. I když – na některé evropské politické vykopávky tam narazíte určitě...


Hlavní články
Nejnovější články
Achiv
Vyhledat podle témat
Zatím žádné štítky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page